Wielki Różowy Hipcio
Jak zaakceptować rozwód rodziców.
"Rozstania, kokosowe fantazje i rodzicielsko-dziecięce pasje"
Opowiadanie wspiera dzieci w zaakceptowaniu rozstania rodziców. Jest przeznaczone dla dzieci, których rodzice borykają się z tematem rozwodu, są jeszcze przed, lub już po rozstaniu. Pomaga rodzicom, krewnym podjąć rozmowę i przygotować pociechę na zmianę. Jest też pomocą w pracy dla nauczyciela, którego uczeń przeżywa trudny okres.
Bohaterami opowiadania są  Hipcio (dziecięcy przyjaciel- coach) oraz Tosia, która właśnie przeżywa rozstanie rodziców i boi się o  to, że rodzice już jej nie kochają. Hipcio pomaga zrozumieć i zaakceptować tę sytuację. Zachęca do przemyśleń i sporządzenia ważnej listy przez dzieci i rodziców...

  • W czym pomoże Hipcio:
  •   akceptacji rozstania rodziców
  •  odbudowie poczucia bezpieczeństwa
  •  w rozmowie z dzieckiem o rozwodzie
Dlaczego warto wesprzeć się pomocą Hipcia?
Otóż opowiadanie to :
 Otworzy rozmowę i pozwoli odnieść się do bohaterki Tosi
  Pomoże zrozumieć i zaakceptować przyczyny rozstań
 Wypracujecie listę wspólnych przeżyć "dziecięco -mamusiowych" i "dziecięco-tatusiowych"
Co o Książce "Przygody Wielkiego Różowego Hipcia"- Część pierwsza  mówią inni:
 Prof. zw. dr hab. Dorota Klus-Stańska  (Uniwersytet Gdański, Wydział Nauk Społecznych, Kierownik Zakładu Badań nad Dzieciństwem i Szkołą) 

"W przyjaznej, dobrze znanej dzieciom narracji Autorka podejmuje wątki problemów i trudnych sytuacji, które bywają doświadczeniem wszystkich dzieci, takich jak: inność i odrzucenie przez grupę społeczną, zazdrość o młodsze rodzeństwo, bezsenność, trudne do spełnienia marzenia, samotność i utrata tych, których kochamy.
Bohaterowie pojawiający się kolejno na stronach książeczki w subtelny sposób reprezentują cały wachlarz możliwych pozytywnych postaw i nastawień wobec ludzi, których spotykamy na swojej drodze. Centralnym bohaterem jest Hipcio, który z powodu swojej odmienności napotyka na niechęć, podejrzliwość i odrzucenie. Zainicjowane przez pełnego empatii Krzysia działania dzieci, ich zapał i ekscytacja prowadzą jednak do przełamania barier. Odmienność okazuje się cechą każdego, gdy odkrywają, że każdy jest wyjątkowy pod jakimś względem i każdy ma wiele do oferowania innym. Historia różowego Hipcia jest czymś znacznie więcej niż zachętą do tolerancji. Jest wyrazem afirmacji różnicy jako tego, co czyni życie społeczne pięknym i wartościowym.
Z przygód sympatycznego hipopotama dzieci dowiedzą się, jak trudne bywa samotne przeżywanie swoich zmartwień i jak piękne jest udzielenie wsparcia tym, którzy je mają. Książka zachęca do uważnego i wrażliwego reagowania na smutek innych i aktywnych działań pomocowych.
Dodatkowym walorem książki jest jej interaktywność i zachęcanie małych czytelników do refleksji nad ich własnymi doświadczeniami i poszukiwania odpowiedzi na trudne pytania dotyczące życia społecznego dzieci.
Książeczka Nataszy Dereń-Halczok ma walory poznawcze, społeczno-emocjonalne i terapeutyczne. Dopełnieniem jej wartości są proste i urokliwe ilustracje, które wpisują się w estetykę bliską dzieciom i ich sposobom plastycznej wizualizacji świata. " 
Recenzja o Pierwszej Książce Nataszy Dereń-Halczok Przygody Wielkiego Różowego Hipcia

 Alan Misiewicz – dziennikarz, nauczyciel, autor książki pt. "Heroiny!Rozmowy o operze, ludziach i życiu"
"Do moich rąk wpadło kolorowe, wręcz tęczowe dziełko Nataszy Dereń-Halczok „Przygody Wielkiego Różowego Hipcia”. Świetnie się przy nim bawiłem, już od pierwszych stron mocno trzymając kciuki za Hipcia. Udało się – dzieci go zaakceptowały (wcześniej stowarzyszając się w „słusznej sprawie”)!
Czytam książkę dalej, oglądam świetne ilustracje (moja ulubiona to rodzice ukrywający się w krzakach) – i wraz z Hipciem wędruję przez świat wartości. Tak, ta książka uczy o wartościach i wychowuje do wartości. I za to właśnie należy jej się szóstka!
Książka jest na tyle wciągająca i inspirująca, że liczę na jej drugą część. Już dzisiaj zaczynam zastanawiać się, jakie dylematy moralne, ludzkie i takie zupełnie codzienne tym razem będzie musiał rozwiązywać nasz kochany hipopotam."
                                       Alan Misiewicz

"Z pewnością dzieci dzisiaj nie mogą narzekać na brak zabawek, czy łakoci. Rodzice starają się im zapewniać dobre warunki socjalne i spełniają marzenia. Często jednak w tym pędzie dnia codziennego i pogoni za zaspokojeniem potrzeb materialnych giną te ważniejsze - duchowe.  Dziecko często staje wobec sytuacji, których nie rozumie i doświadcza emocji, których nie potrafi nazwać. My dorośli nie zawsze mamy czas i chęci aby pochylić się nad trudnym pytaniem zadanym przez naszą pociechę i wtedy na pomoc może nam przyjść książka o przygodach Wielkiego Różowego Hipcia. To swego rodzaju „poradnik” który w sposób obrazowy odnosi się do trudnej sytuacji życiowej mogącej nurtować naszego malucha. Brak empatii, akceptacji siebie, niezrozumienie przez rówieśników czy choroba bliskiej osoby, to problemy, z którymi nasze dziecko spotka się prędzej czy później. Lektura tej książki może go na to przygotować, pozwoli zrozumieć i oswoić problem.    Dlatego warto, aby na pólkach naszych pociech pojawiły się „Przygody Wielkiego Różowego Hipcia”, dzięki którym otaczający świat będzie bardziej zrozumiały, a ważne wartości takie jak przyjaźń, szacunek czy akceptacja, zostaną docenione.  
Książka jest wartościowym i doskonałym materiałem dydaktycznym, który jako nauczycielka języka polskiego wykorzystuję w małej, wiejskiej szkole i już nie mogę się doczekać kolejnych części.”

Roma Syna (nauczycielka j. polskiego, której 3 uczennice wygrały Wielką Ligę Czytelników w Polsce w 2017 r.) 


„Książka jest doskonałym materiałem dydaktycznym dla nauczycieli, wychowawców, pedagogów i psychologów. Wielki Różowy Hipcio jest impulsem do ciekawych dyskusji z uczniami w różnym wieku. „
Małgorzata Paszkowiak, nauczycielka w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Tarnowskich Górach 
Dziękuję 
Natasza Dereń-Halczok
Pisarka, przedsiębiorca, mentor, finansistka, matka dwójki synów. Otrzymała tytuł „Kobieta Charyzmatyczna Przedsiębiorcza i Społeczna 2017”. Wraz z mężem Dariuszem wspiera Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Zbigniewa Religi 
Copyright © 2018 - Natasza Dereń-Halczok